x

Töötajate rahulolematus palgaga on suurenenud

 

Palgainfo Agentuuri
PRESSITEADE

Vaatamata palkade kasvule ja toimetuleku paranemisele on töötajate rahulolematus oma töötasuga aastaga suurenenud, selgub täna Palgainfo Agentuuri avaldatud uuringutulemustest. Rahulolematus on suur nii põhipalga, lisatasude teenimisvõimaluse kui ka soodustustega. Kui aasta tagasi ei olnud oma põhipalgaga rahul 35% uuringus osalejatest, siis sel kevadel oli neid 39%. Rahulolematus põhipalgaga on kasvanud kõigis töötasu gruppides.

Palgainfo Agentuur viis tööturu- ja palgauuringu läbi selle aasta mais. Küsitlusele vastas 12 790 inimest, kellest 10 965 oli aprillis tööga hõivatud ja 1825 ei töötanud.

„Põhipalgaga rahulolematuse taga võib olla puudulik kommunikatsioon ja tagasiside. Kui töötulemuste hindamisse ei kaasata töötajaid ja tasustamise põhimõtteid ei selgitata piisavalt, võib kaduda seos pingutuse ja tasu vahel ning see tekitab rahulolematust,“ kommenteeris uuringu tulemusi Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder.

Uuringu tulemused näitavad, et pooled (54%) küsitlusele vastanud töötajatest ei näinud selget seost oma panuse ja tasu vahel, 46% ei pidanud oma töötasu motiveerivaks ning 39% leidis, et nende töötasu ei ole õiglane.

„Sageli on palgaga rahulolematuse taga häirivad olukorrad ja rahulolematus teiste teguritega, nt töö huvitavuse, tööprotsesside korralduse või juhtimiskvaliteediga – töötajad soovivad ebamugavuste katteks suuremat kompensatsiooni,“ lisas Seeder.

Töötajate rahulolematus on suur ka lisatasude teenimisvõimalusega – üle pooled (53%) uuringus osalenud töötajatest ei olnud sellega rahul. Võrreldes eelmise aastaga rahulolematus lisatasude teenimisvõimalusega kasvanud ei ole. Rahulolematust lisatasude teenimisvõimalusega mõjutab eelkõige see, kas lisatasusid üldse makstakse ning milline on nende osatähtsus töötasus, näitavad agentuuri uuringutulemused.

Põhipalgaga rahulolematuse kõrval on kasvanud töötajate rahulolematus soodustustega, seda samuti kõigis palgagruppides. Kui aasta tagasi ei olnud tööandja poolt pakutavate soodustustega rahul 43%, siis sel kevadel olid rahulolematud pea pooled – 47%.

„Soodustustega rahulolematust põhjustab kasin ja töötajate ootustele mittevastav hüvede pakett. Mitmetel ametialadel on soodustused saanud loomulikuks tasu paketi osaks, mille pakkumist võetakse enesestmõistetavalt ning nende puudumine tekitab rahulolematust,“ ütles Seeder.

 

Palgainfo Agentuur tutvustab mais läbiviidud tööturu- ja palgauuringu tulemusi lähemalt 21. juunil 2017 kell 12.00-16.00 Tehnopoli Saturni saalis (Teaduspargi 6/1, Tallinn). Töötasude värsked andmed avaldati andmebaasides 19. juunil 2017. Uuringu tulemuste põhjalik kokkuvõte ilmub 21. augustil 2017 ja on kõigile uuringus osalejatele tasuta kättesaadav.

 

Tulemusi tutvustavad slaidid alla laadimiseks:

Laadi alla .pptx 

 

 

Taustainfo

Palgainfo Agentuur küsitleb tööandjaid ning töötajaid ja tööotsijaid kaks korda aastas – kevadel ja sügisel. Lisaks põhjalikule töötasu küsimustikule uuritakse töötajate rahulolu, motivatsiooni, sidusust ja tööturukäitumist. Tavapäraselt osaleb küsitlustes üle 10 000 töötaja ja üle 300 organisatsiooni esindaja. Agentuuri uuringud on osalejate arvult kõige suuremad tööturu- ja palgauuringud Eestis.

Uuringut toetasid auhindadega ajakiri „Imeline Teadus“, ESTONIA Resort Hotel & Spa 4*, Loodusvägi, MuaMua Studio, Prisma Peremarket, Saku Õlletehas ja Viking Line.

Uuringut aitasid läbi viia Eesti suurim tööportaal CV Keskus, tööandja turunduse agentuur Brandem, Eesti Ametiühingute Keskliit, personalitöö teenuseid pakkuv HR factory, Innove Rajaleidja, töödisaini labor Vivic, Tartu Ülikooli majandusteaduskond.

Lisainfo:
Palgainfo Agentuur

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
www.palgainfo.ee