x

Tööjõupuudus mitmetes sektorites kergitab palkasid ka järgmisel aastal

Palgainfo Agentuuri PRESSITEADE

Kiire palgakasvu peamine põhjus on tööjõupuudus mitmetes sektorites, mis sunnib tööandjaid värbamisel aktiivsemad olema ja paremaid palgapakkumisi tegema, selgus Palgainfo Agentuuri ja partnerite novembris 2017 läbi viidud tööturu- ja palgauuringust.

Palgainfo Agentuur tutvustab uuringu tulemusi täna, 19. detsembril 2017 kell 12.00-16.00 Tehnopoli Saturni saalis (Teaduspargi 6/1, Tallinn)

Seminari päevakava vaadake palun siit.

Kuigi kaks kolmandikku töötajatest (68%) on tööpakkumistele avatud, võib töökoha vahetamise takistuseks saada kõrge palgaootus. Uuringu tulemused näitavad, et töötajate palgaootuse mediaan on kasvanud aastaga kahesaja euro võrra ning on 1400 eurot netos.

Eelmise sügisega võrreldes on rohkem kasvanud keskastme spetsialistide, lihttööliste ja oskustööliste palgaootus. Palgasurve on suurem müügi- ja teenindustöötajate ametirühmas, kus ka keskmine palgatase ja toimetulek on madalam.

Tööandjate hinnangul on kõige olulisem tegur, mis sunnib neid töötajate põhipalkasid muutma, tööjõupuudus. Üle poolte (52%) Palgainfo Agentuuri ja CV Keskuse küsitlusele vastanud organisatsioonidest oli möödunud kuue kuu jooksul põhipalkasid tõstnud, 44% plaanis põhipalkade muutust järgmisel kuuel kuul. Keskmiselt kavatsetakse põhipalkasid organisatsioonides tõsta 3–4% ja 5–6% kõigil või osadel töötajatel.

Madalama palgaga tegevusaladel mõjutab töötasude tõusu järgmisel aastal riikliku miinimumpalga kasv 470 eurolt 500-le. Keskmise palga kasvu kiirendavad mitmes tööjõumahukas sektoris sõlmitud palgalepped, näiteks hariduses, tervishoius ja transpordis tõusevad palgad 7–8% või rohkem. Muutused maksuvaba tulu arvestamises jätavad suurele osale töötajaskonnast rohkem raha kätte, mis võib mõneks ajaks palgasurvet leevendada.

Palgainfo Agentuur küsitleb tööandjaid ning töötajaid ja tööotsijaid kaks korda aastas – kevadel ja sügisel. Oktoobris Palgainfo Agentuuri ja CV Keskuse korraldatud tööandjate tööturuküsitluses osales 852 tööandjat, novembris toimunud töötajate tööturu- ja palgauuringus 14 215 töötajat ning tööotsijat. Agentuuri uuringud on osalejate arvult kõige suuremad tööturu- ja palgauuringud Eestis.

Uuringusse kaasamist toetasid auhindadega Äripäev, Ühinenud Ajakirjad, Loodusajakiri, ESTONIA Resort Hotel & Spa 4*, Prisma Peremarketi ja Viking Line.

Uuringut aitasid läbi viia Eesti suurim tööportaal CV Keskus, tööandja turunduse agentuur Brandem, Eesti Ametiühingute Keskliit, personalitöö teenuseid pakkuv HR factory, juhtide ja meeskondade koolitaja Motivaator.ee, Innove Rajaleidja ning Tartu Ülikooli majandusteaduskond.

Slaidid alla laadimiseks (pptx)

Laadi alla .pptx

 

 

Meediakajastus

Kuku raadio
Intervjuu: palgainfo agentuuri uuring

 

Raadio 4
Зарплатные ожидания работников стремительно выросли

 

Postimees
Värbamine on muutunud ülekuulamisest pimekohtinguks

Positmees
Kadri Seeder: töötajad tunnevad, et jõupositsioon on käes

Postimees
Vaata, kui paljud Eesti inimesed saavad sinuga sarnast palka

Äripäev
Töötaja üleostmine nõuab müügitööd

Ärileht
Madalapalgalised teavad järjest rohkem oma hinda: lihttöö tegija nõuab suuremat tasu ja tööd kontoris

TV 3 Seitsmesed uudised

Tallinna TV uudised

 

Lisainfo:
Palgainfo Agentuur
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.