x

Maris Lauri: palgatõus on vältimatu

Allikas: Postimees, E24
Autor: Enn Tosso

Majandusanalüütik Maris Lauri ütles Palgainfo Agentuuri töötajate ja tööandjate palgauuringu tulemusi analüüsides, et ettevõtted seisavad valiku ees: tõsta palka või lõpetada tegevus.

Lauri möönis, et ka palkade tõstmise tulemusena võib ettevõtte tegevus lõppeda, kuna nõutud palka ei suudeta maksta.  Lahendusena pakkus Lauri, et tasuks töökorraldust ja tootmist ümber korraldada – tootlikkust tõsta. Samas hoiatas makroanalüütik ka töötajaid: «Töövõtjal ei maksa palga küsimisega uljaks minna, muidu paneb ettevõte tootmise kinni.»

 

Lauri tõi välja huvitava trendi, et kiiresti kasvab tunnipalk, ent kuupalk kerkib vaiksemalt. Põhjus selles, et preemiaid makstakse vähem, mistõttu  töötajal on võimalik ning ta küsibki kõrgemat põhipalka. «Töötaja mõjujõud palgaläbirääkimistel kasvab, palgatõus on vältimatu,» ütles Lauri.

 

Lauri analüüsis põhjalikult Eesti majandussituatsiooni kriisist väljumise aastatel ning osutas ühele selgele trendile – edeneb teadmispõhine majandus (infotehnoloogia) ning kiratseb tööjõupõhine sektor (ehitus).

Siiski hoiatas ta, et käesolev aasta tuleb majanduses sama kehv kui eelmine – põhjuseks meie ekspordiparnterite kehvad majandustulemused. «Ebakindlus muutub normiks,» rõhutas ta ning lisas, et eurooplastel on keeruline seda mõista, ent tuleb tunnistada: «Klaaslagi on arengul ees.»